Ses Kalınlaştırma ameliyatı farklı nedenlere bağlı olarak ses tonu yaşı, cinsiyeti, fiziksel görünümü ve kişisel özelliklerine kıyasla ince olan ya da ince bir sese sahip olduğunu düşünen özellikle erkek bireylere uygulanan tedavi yöntemidir. Bu uygulama kadından erkeğe cinsiyet değişimi durumunda da sıklıkla tercih edilmektedir.

İnsanların sosyal yaşamlarında ve iş hayatlarında arzu ettikleri algıyı oluşturabilmeleri için kişilik özellikleriyle ses tonlarının uyum içerisinde olması gerekmektedir. Ses Kalınlaştırma Ameliyatı genellikle erkeklerin talep ettiği ve fiziksel yapılarına uygun bir kalınlıkta ses tonuna sahip olmalarını sağlayan bir uygulama olarak gösterilebilir.

Ses Kalınlaştırma operasyonu ile ilgili en sık talep ergenlik döneminde sesinde yeterince kalınlaşma sağlanmayan bireylerden gelmektedir. İnsanlarda ses tonu çocukluk çağından itibaren başlayarak ergenliğe geçiş sürecinin sonuna kadar kalınlaşmaya devam eder. Bazı bireylerde ses tonu yeteri kadar kalınlaşmayarak kişinin fiziksel yapısı ve cinsiyeti ile kıyaslandığında ince kalabilir.

Bu durumdaki kişiler sosyal yaşamları ve iş hayatları içerisinde yanlış anlaşılmalara maruz kalabilmekte, özgüven kaybı yaşayarak kendisini toplumdan soyutlayabilmektedir. Ses Kalınlaştırma ameliyatı ve Ses Terapisi uygulamaları bu problemi yaşayan bireylerin kişilikleri ve fiziki yapılarıyla uyumlu kalınlıktaki ses tonuna sahip olabilmelerine imkan tanımaktadır.

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı bu açıdan oldukça etkili ve kalıcı sonuçları güvenli ve konforlu bir tedavi süreciyle sunmaktadır. Ses tellerinde doğuştan itibaren rahatsızlıklar olan veya zaman içerisinde geçirdiği herhangi bir operasyon ya da hastalık sonucu ses tonu incelmiş kişiler de Ses Kalınlaştırma Ameliyatı sonucu arzu ettikleri ve genel yapılarına uygun kalınlıktaki ses tonuna sahip olmaktadır.

Ses tonu fiziksel yapısı, kişiliği ve toplum içerisinde bulunduğu konum ile kıyaslandığında ince olan, bu nedenle mesleki ve sosyal iletişiminde problemler yaşıyan bireyler Ses Kalınlaştırma operasyonu ile kendilerini çok daha iyi hissedecekleri yapıdaki ses tonuna güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi süreciyle ulaşabilirler.

Prof. Dr. A. Hakan BİRKENT uzun yıllardır uyguladığı Ses Kalınlaştırma operasyonları sonucunda kişilerin genel yapılarına en uygun ses tonuna ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.

Sizler de sesinizin tonu ve genel özellikleriniz (yaş, cinsiyet, fiziki yapı gibi) karşılaştırıldığında olması gerekenden daha ince bir ses tonuna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir, uzman doktorumuz tarafından gerçekleştirilecek muayene ve tetkikler sonucunda sizin için en uygun tedavi planının oluşturulup tatbik edilmesini sağlayabilirsiniz.

Ses Kalınlaştırma Nedir?

Ses Kalınlaştırma operasyonu genellikle ses tonu toplumdaki standart yapıdan daha ince olan erkeklerin talep ettiği, kişilerin ince sese sahip oldukları için maruz kaldıkları problemlerin giderildiği tedavi yöntemidir.

İnsanların sesi ağız, burun, gırtlak ve akciğerlerin koordinasyon içinde çalışması sonucu oluşmaktadır. Nefes alıp verme esnasında kişinin akciğerlerinden üflediği hava soluk borusunu geçerek gırtlak bölgesinde yer alan ses tellerinin titremesini sağlar. Ses bu titreşim sayesinde oluşur. İnsanların ses tellerinde yaşanan bu titreşim uzman doktorlar tarafından kullanılan cihazlarla ölçülerek ses tonlarının temel frekansı belirlenebilir. Kadın sesi olarak adlandırdığımız ince ses tonundaki yapıda 180 Hz’in üstünde olan bu frekans değeri erkek sesi olarak ifade edilen daha kalın yapıda 120 Hz’in altında ölçülmektedir.

Ses tonu yaşına, cinsiyetine, fiziksel yapısına ve kişilik özelliklerine kıyasla ince olan bireyler iş hayatlarında ve sosyal ilişkilerinde ciddi problemlere maruz kalmaktadır. Bu durumda olan kişiler için Ses Kalınlaştırma Ameliyatı en başarılı, güvenli ve konforlu tedavi yöntemidir.

Modern teknolojinin sağlık uygulamalarına getirdiği yenilikler sonucu daha sık kullanılmaya başlanan Ses Kalınlaştırma ameliyatı ile ses tonu ince olan kişilerin seslerinin temel frekansı düşürülerek istenilen kalınlaşma elde edilir ve bireyler hayal ettikleri etkileyici ve genel yapılarına uygun kalınlıktaki ses tonuna sahip olabilirler.

Ses Kalınlaştırma Kimlere Uygulanır?

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı ses tonu ile fiziksel özellikleri, cinsiyeti, yaşı, kişiliği ve toplum içerisindeki pozisyonu karşılaştırıldığında uyumsuzluk bulunan, sesi genel vücut yapısına göre ince olan bireylerde uygulanan bir tedavi yöntemidir.

İnsanlarda doğuştan kaynaklı veya sonradan meydana gelen pek çok durum ses tonlarının genel yapılarına göre ince kalmasına neden olabilir. Ses Kalınlaştırma Ameliyatı bu sorunu yaşayan kişiler için en kalıcı, başarılı ve güvenli çözümleri sunmaktadır.

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı olmak isteyen kişiler ve durumlar arasında;

 • Ses tonu yaşına, fiziksel yapısına ve kişiliğine göre ince olan erkekler,
 • Toplumda yönetici, CEO, politikacı gibi pozisyonlarda bulunan ve daha tok, güçlü, erkeksi ve etkileyici bir ses tonuna sahip olmak isteyen bireyler,
 • Ses tellerinde Sulkus Vokalis (yarık) problemi bulunan erkekler,
 • Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme sürecinde uygulanan tedavisiye rağmen arzu ettiği kalınlıktaki ses tonuna ulaşamayan trans erkekler,
 • Mutasyonel Falsetto olarak adlandırılan fonksiyonel ses bozukluğu olan ergenlik dönemindeki veya erişkin yaştaki erkekler,

gösterilebilir.

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı özellikle erkek bireylerin farklı nedenlerle ses tonlarının idealden daha ince olması durumunda kullanılan, alanında uzman doktorlar eliyle klinik şartlarında gerçekleştirilmesi halinde yüksek başarı oranına sahip bir tedavi yöntemidir.

Ses tonu yaşı, cinsiyeti, fiziksel yapısı ve kişiliği ile kıyaslandığında ince olan bireylere uygulanan Ses Kalınlaştırma Ameliyatı temel olarak sesin frekansını düşürmeyi amaçlamaktadır.

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı birkaç farklı teknik kullanılarak uygulanabilmektedir. Hasta için hangi tekniğin daha uygun olacağına uzman doktor yapacağı muayene ve tetkikler sonucunda karar vermektedir.

Ses Kalınlaştırma operasyonu sırasında en sık kullanılan teknik Tip 3 Tiroplasti yöntemidir. Lokal anestezi altında uygulanan bu operasyon sırasında hasta herhangi bir ağrı veya sızı hissetmez. Bu yöntem boyun ön kısmından yaklaşık 2 cm uzunluğunda bir kesi ile yapılmaktadır. Bu teknikte ses tellerinin gevşetilerek gerginliğinin azaltılması ve sesin frekansının düşürülmesi ile daha kalın bir ses tonu elde edilmesi hedeflenmektedir.

Tip 3 Tiroplasti yöntemi dışında Relaksasyon Tiroplasti ve Baklava Tiroplasti yöntemleri de Ses Kalınlaştırma Ameliyatları içerisinde tercih edilen teknikler arasında gösterilebilir. Lokal anestezi altında yapılan bu yöntemlerde de kişinin ses telleri gevşetilerek ses tonunun temel frekansının düşürülmesi ve sesin kalınlaştırılması amaçlanır.

Ses Kalınlaştırma operasyonu kapsamında 3 yöntem de başarılı sonuçlar vermektedir. Bu noktada hangi tekniğin uygulanacağına yukarıda da bahsettiğimiz gibi uzman doktor yapacağı muayene ve tetkiklerin sonucuna göre karar verecektir.

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı Sonrası

Ses Kalınlaştırma ameliyatı sonrasında kişi gün içerisinde taburcu olabilir. Diğer ses değişimi operasyonların aksine Ses Kalınlaştırma tedavisi hastanın sesini dinlendirmesine gerek kalmadan operasyon sonrası hemen konuşabileceği bir operasyondur.

Tüm sağlık uygulamalarında olduğu gibi Ses Kalınlaştırma Ameliyatı sonrası da kişi sağlığı ve tedavinin başarısı için operasyonu gerçekleştiren uzman doktor tarafından kendisine iletilen hususlara dikkat etmelidir.

Ses Kalınlaştırma operasyonu sonrası istenilen ses tonunun tam olarak ortaya çıkması 6 ila 12 ay arası sürmektedir. Bununla birlikte genellikle ilk 2-3 ay içerisinde arzu edilen ses tonuna yakın bir tını elde edilir. Ses Terapisi alınarak bu süreç desteklenebilir.

Hastanın bu süreçte doktor kontrollerini aksatmaması önemlidir. Kişi ses tellerini rahatsız edecek derecede bağırmak, çığlık atmak gibi davranışlardan kaçınmalı, vücudunu zorlayacak aktivitelerden uzak durmalıdır.

Ses Kalınlaştırma Fiyatları

Günümüzde insanlar ses tonlarının farklı nedenlerle yaşları, cinsiyetleri, fiziksel yapıları ve kişilikleri ile kıyaslandığında ince bir tınıda olması nedeniyle sosyal yaşamlarında ve iş hayatlarında bazı problemlere maruz kalmaktadır. Yaşadığı bu sorunu giderebilmek için bize ulaşan kişilerden en sık aldığımız soru Ses Kalınlaştırma Ameliyatı Fiyatları 2023 yılında ne kadar olmaktadır.

Bilinmelidir ki sağlık alanında gerçekleştirilen operasyonlarda hasta muayene edilmeden bir ücret belirtmek doğru ve mümkün değildir. Kulak, Burun ve Boğaz (KBB) alanında uzman doktorumuz tarafından yapılacak muayene sonucunda tedavi süreci ve fiyatı net olarak kişiye belirtilebilir.

Ses Kalınlaştırma Fiyatları ile ilgili değişiklik oluşmasına neden olan pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler arasında;

 • Kişinin genetik özellikleri ve yaşı,
 • Hastanın Ses Kalınlaştırma operasyonu geçirmesine sebep olan durum,
 • Kişinin ses tellerinin yapısı ve durumu,
 • Hastaya uygulanacak Ses Kalınlaştırma Ameliyatı tekniği,
 • Kişinin ihtiyaç duyduğu kalınlaştırma oranı,
 • Operasyonu uygulayacak doktorun tecrübesi ve tedavi başarı oranı,
 • İlk ya da revizyon ameliyat olması,

gösterilebilir.

Ses Kalınlaştırma İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sesi kalınlaştırmak için ne yapmalıyız?

Ses kalınlaştırma için öncelikle ses terapisi denenebilir. Konu hakkında tecrübe sahibi bir uzman dil ve konuşma terapistinin uygulayacağı ses terapisi özellikle mutasyonel falsetto olgularında başarılı olmaktadır. Ses Terapisti kontrolünde gerçekleştirilen tüm egzersizlere ve davranış düzenlemelerine rağmen kişinin ses tonunun istenilen kalınlığa ulaşmaması ya da elde edilen kalın sesin sürdürülememesi durumunda kişi Ses Kalınlaştırma Ameliyatı olarak hayal ettiği ses tonuna ulaşılabilir.

Ses kalınlaştırma ameliyatı hangi yaşta yapılır?

Erkeklerde seste kalınlaşma ergenlik döneminin sonunda tamamlanmaktadır.  Dolayısı ile ergenlik dönemi sonrasında halen ince ses problemi olması durumunda ses kalınlaştırma ameliyatı yapılabilir.

İnsan sesi ameliyatla değişir mi?

Evet… Ses Değişimi ameliyatları insanlara ses tonunun inceltilmesi, kalınlaştırılması ve tınısının ayarlanması gibi pek çok düzenleme yapabilme imkanını sunarak kişinin arzu ettiği ses tonuna sahip olmasını sağlar.

Sigara içmek sesi kalınlaştırır mı ?

Evet. Özellikle günde 1 paket veya üzerindeki miktarda sigara kullanan bireylerin ses tellerinde ödem oluşumuna bağlı olarak ses tonlarında kalınlaşma olmaktadır. Ancak sigara içmeyi bir ses kalınlaştırma yöntemi olarak değerlendirmek doğal olarak söz konusu olamaz.

Daha önce ses kalınlaştırma ameliyatı oldum. Tekrar olabilir miyim?

Evet, olabilirsiniz.

Ses kalınlaştırma ameliyatı sonrası oluşan kalın ses kalıcı mı?

Evet, kalıcıdır. Eski ince sesinize yeni bir ameliyat olmadan dönemezsiniz.

Ses terapisi sesi kalınlaştırır mı?

Ses tonu olması gerekenden ince olan bireylerde bu alanda uzman Ses Terapisti tarafından uygulanacak ses terapisi sonucu kişinin arzu ettiği kalınlıktaki ses tonuna ulaşması sağlanabilir. Özellikle mutasyonel falsetto olguları ses terapisi için ideal hastalardır. Bununla birlikte ses terapisi sonucu istenilen düzeyde ses tonu kalınlaşması elde edilemeyen kişilerde uygulanan Ses Kalınlaştırma Ameliyatı sonucu istenilen ses tonu kesin olarak elde edilmektedir.

Kaç yaşında ses kalınlaşır?

Bireylerde ses kalınlaşması ergenlik döneminde genellikle 13 ila 14 yaşlarında iken gerçekleşmektedir. Kişi 15 yaşını doldurduğunda ses tonu belirli düzeyde oturmaktadır.

Ameliyat kesisinin uzunluğu ne kadar ve izi kalır mı?

Ameliyat boyun ön kısmından yapılan yaklaşık 2 cm. lik bir kesi ile yapılır ve bu kesinin izi ameliyat sonrası birkaç ay içerisinde genellikle dikkat çekmez hale gelir.

Erkeklerde ses nasıl kalınlaşır?

Erkeklerde sesin sağlıklı ve normal şekilde kalınlaşması süreci hormonal bir durumdur. Erkek vücudunda testislerde üretilen ve kan yoluyla vücudun bütününde dolaşan hormonun etkilerinden birisi de gırtlağın büyümesidir. Erkeklerde gırtlak büyümesi ile birlikte ses tellerinde ciddi ölçüde uzama görülür ve kalınlaşır. Ses teli uzaması ve kalınlaşması sesin temel frekansını düşürür ve sesin kalınlaşmasını sağlar.

Ameliyat lokal anestezi altında mı uygulanıyor? Neden? Ağrılı mı?

Ses kalınlaştırma ameliyatı lokal anestezi altında uygulanır. Bunun amacı ameliyat esnasında sesin duyularak kalınlaştırma derecesine karar verebilmek içindir. Ameliyat esnasında yapılan lokal anestezik enjeksiyonlarla ağrı duyulması engellenmektedir.

Ses kalınlaştırma ameliyatı sonrası ses istirahati gerekli mi? Ses hemen kalınlaşır mı?

Hayır, gerekli değil. Ses hemen kalınlaşır.

Ses kalınlaştırma ameliyatı ne kadar sürer?

Yaklaşık 1 saat sürer. Aynı gün taburcu olursunuz. Hastanede yatmanızı gerektirmez.

Ameliyat sonrası yeme-içmede problem olur mu?

Hayır, olmaz.

Siz de farklı nedenlerle ses tonunuzun ince olduğunu düşünüyorsanız Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir, Prof. Dr. A. Hakan BİRKENT tarafından gerçekleştirilecek Ses Kalınlaştırma Ameliyatı sonrası hayal ettiğiniz etkileyici, karakteristik ve kişiliğinizle %100 uyumlu ses tonuna güvenli, konforlu ve hızlı bir tedavi süreciyle sahip olabilirsiniz.