Ses Estetiği insanların cinsiyetleri, yaşları ve fiziksel yapıları ile uyumlu, dışarıdan duyulması halinde kulakta hoş bir tını bırakan bir sese sahip olabilmeleri için KBB (Kulak, Burun ve Boğaz) alanında uzman doktorlar tarafından uygulanan işlemler bütünüdür.

Ses Estetiği kişinin sesini güzelleştirmek amacıyla yapılan tüm uygulamaları içerir. Her birey fiziksel, ruhsal ve karakteristik yapısı ile uyumlu, aynı zamanda dışarıdan duyulduğunda güzel ve çekici bir ses tonuna sahip olmak ister.

Günümüzde iletişim açısından gelişen teknolojinin sağladığı alternatif kanallara rağmen insanların en sık kullandıkları yöntem sesleri olmaktadır. Hatta birçok birey fiziksel olarak tanışmadan önce ses ile iletişime geçmektedir.

İnsanların sesleri karşılarındaki kişide olumlu bir intiba bırakmak ve onu etkileyebilmek için en değerli özelliklerinden birisidir. Kişi iş amacıyla yapacağı bir görüşme veya duygusal beklenti ile gerçekleştireceği bir konuşmada sesinin tonu ile ilk etkiyi yaratmaktadır.

İnsanların iletişim kurmasında bu kadar değerli bir yere sahip olan ses kişinin cinsiyetine, fiziksel yapısına ve yaşına uygun olmalıdır. Ses Estetiği belirtilen bu durumlarda uyumsuzluk olması halinde devreye alınan ve uzman hekim tarafından gerçekleştirilmesi halinde güvenli, konforlu ve başarılı sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir.

Geçmiş yıllarda kişilerin sadece ses tellerinde hasar oluşması halinde tercih edilen Ses Estetiği Tedavisi günümüzde sesinin tonundan rahatsızlık duyan ve kendi genel yapısı ile daha uyumlu bir sese sahip olmak isteyen sağlıklı bireylere de uygulanmaktadır.

Kişilerin etkileyici bir sese sahip olmasını, bu sayede sosyal ve psikolojik pek çok kazanım elde etmesini sağlayan Ses Estetiği Ameliyatı bireyin ihtiyaçları göz önüne alınarak;

gibi farklı uygulamalar ile gerçekleştirilmektedir.

Ses Estetiği kişilerin genel yapılarına uygun bir ses tonuna sahip olmalarını sağlarken aynı zamanda güzel ve güven veren bir seslerinin olmasına imkân tanır.

Ses Estetiği kapsamında kişinin isteğine göre sesi ince ise kalınlaştırılır veya kalın ise inceltilir. Bununla birlikte sesinde tını problemleri bulunan kişilerin güzel bir sese sahip olabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılır ve bu konuyla ilgili eğitimler verilir.

Ses Estetiği cerrahi müdahaleler ve terapi teknikleri bir arada kullanılarak bireylerin sosyal yaşam içerisinde genel özellikleri ile uyumlu ve güzel bir ses tonuna sahip olmalarının sağlandığı uzmanlık gerektiren bir tedavi yöntemidir.

Kulak Burun Boğaz (KBB) alanında uzmanlığını tamamlamış Prof. Dr. A. Hakan Birkent uzun yıllardır binlerce hastasına uyguladığı Ses Estetiği operasyonları sonucunda kişilerin genel yapılarına en uygun ses tonuna ulaşmalarına yardımcı olmuştur.

Sizler de sesinizin tonu ve genel özellikleriniz (yaş, cinsiyet, fiziki yapı gibi) karşılaştırıldığında uyumsuz bir sese sahip olduğunuzu hissediyorsanız Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir, uzman doktorumuz tarafından gerçekleştirilecek muayene ve tetkikler sonucunda sizin için en uygun tedavi planının oluşturulup uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

Ses Estetiği Nedir?

İnsanların sesi sosyal yaşamları içerisinde iletişim kurdukları en değerli enstrümanları olarak gösterilebilir. Bununla birlikte ses bir kişinin toplum içerisinde bırakacağı intibayı ve kişinin konumunu da belirleyen etmenlerden birisidir.

Günümüzün olağan bakış açısıyla kişilerin seslerinin yaşları, cinsiyetleri ve fiziksel yapıları ile uyumlu olduğu kabul edilmektedir. Bu değerlendirme kapsamında sesi ve genel özellikleri uyumsuz olan bireyler toplum içerisinde ciddi algılanma problemleri yaşamaktadır. Örneğin; sesi nispeten kalın olan kadınlar veya ince olan erkekler sosyal yaşamları içerisinde iletişim sürecinde problemler yaşayabilmektedir.

Ses Estetiği insanların farklı nedenlerle sesleri ve genel özellikleri göz önüne alındığında incelik ya da kalınlık açısından uyumsuzluk görülmesi halinde uzman doktorlar tarafından uygulanan ve yaşanan problemin ortadan kaldırılmasını sağlayan tedavi yöntemidir.

KBB (Kulak Burun ve Boğaz) alanında uzmanlık sahibi hekimler tarafından gerçekleştirilen bu uygulama sonucunda kişiler arzu ettikleri etkileyici, güzel ve genel yapılarına en uygun ses tonuna sahip olabilirler.

Ses Estetiği Kimlere Uygulanır?

Toplumdaki tüm bireyler güzel ve etkileyici bir sese sahip olmak istemektedir. Bu arzu aslında her bireyi Ses Estetiği Tedavisi için potansiyel bir aday konumuna getirmektedir. Bununla birlikte Ses Estetiği Ameliyatı olmak için tarafımıza ulaşan kişiler genellikle sosyal yaşamları içerisinde seslerinin kalınlığı veya inceliği nedeniyle problem yaşayan bireyler olmaktadır.

Ses Estetiği tedavisinin en sık uygulandığı kişiler arasında;

  • Sesi nispeten daha kalın olan kadınlar,
  • Sesi normalden daha ince olan erkekler,
  • Çocukluk döneminde kullandığı hormonal ilaçlar nedeniyle sesi ve fiziksel yapısı uyumlu olmayan bireyler,
  • Ses tellerinde var olan çeşitli problemlere bağlı olarak sesi ince ya da kalın olan bireyler,
  • Cinsiyet değişikliği tercih eden ve bu nedenle ses tonunda düzenleme arzu eden insanlar,

gösterilebilir.

Yukarıda belirttiğimiz durumdaki kişiler ve farklı nedenlerle Ses Estetiği Ameliyatı olmak isteyen bireylerin tamamı seslerinin yaşları, cinsiyetleri, fiziksel yapıları ve toplumdaki pozisyonlarıyla uyumlu olmasını arzu etmektedir. Bu konuda eksiklik hisseden tüm bireyler Ses Estetiği yaptırmak için girişimde bulunabilir.

Ses Estetiği Ameliyatı Hazırlık Süreci

Ses estetiği operasyon öncesi uzman doktor hastanın ses tellerini muayene etmekte ve ses analizini yapmaktadır. Bu süreçte öncelikle Laringostroboskopi yöntemiyle kişinin ses telleri görüntülenerek varsa eşlik eden diğer patolojiler tespit edilir.

Ses Estetiği Ameliyatı öncesinde kişinin ses kayıt örneği alınır. Bu sayede yapılan ses analizi sonucunda operasyon öncesi kişiye en uygun frekans tespit edilir. Ardından dil ve konuşma terapisti ile gerçekleştirilen seans sonucu operasyon sonrası ses hijyeni ve ses kullanımı hakkında hastaya gerekli bilgiler verilir.

Ses Estetiği operasyonundan en az 2 hafta önce hastanın sigara ve alkol kullanmayı bırakması gerekmektedir. Bu durum benzeri davranış değişiklikleri hakkında detaylı bilgileri tedaviyi gerçekleştirecek uzman doktor muayene sürecinde hastaya iletecektir.

Ses Estetiği Nasıl Yapılır?

İnsanların sesindeki normalden ince veya kalın olması durumunun çeşitli cerrahi müdahaleler kullanılarak gerçekleştirilen Ses Estetiği uygulamaları ile güvenli, konforlu ve başarılı bir tedavi süreci ile düzeltilmesi mümkündür.

Ses Estetiği Ameliyatı esnasında ses tellerinde düzenleme yapmak için boyundan açılan minik bir kesi veya ağız içerisinden endoskopik müdahale tekniği kullanılır. Bu tekniklerden hasta için en uygun olanı seçilerek ses tellerine ulaşılıp tellerin gerginliği, uzunluğu ve kitlesi bir enstrümanın tellerine frekans ayarlaması yapılır gibi düzenlenir. Bu uygulama sayesinde kişinin sesini kalınlaştırmak, inceltmek ve tınısını ayarlamak mümkündür.

Ses Estetiği kapsamında gerçekleştirilen cerrahi müdahale tedaviye eklenecek Ses Terapisi ile desteklenerek elde edilecek sonucun başarı oranı maksimuma çıkartılabilir.

Ses Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ses Estetiği Ameliyatı KBB alanında uzman doktorlar tarafından klinik şartlarında gerçekleştirilmesi halinde güvenli, konforlu ve yüksek başarı oranına sahip bir tedavi yöntemidir. Operasyon sonrası hasta aynı gün taburcu edilir.

Ses Estetiği Ameliyatı sonrası kalınlaştırma olgularında sesin hemen kullanılması mümkün iken inceltme olgularında yaklaşık 1 hafta süre ile ses istirahati önerilmektedir. Her iki durumda da erken dönemde seste bir miktar kısıklık ve değişimlerin olması normaldir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde ses kullanımı, ses hijyeni ve beslenmeyle ilgili önerilere son derece dikkat etmek gerekmektedir.

Trans Bireylerde Ses Değişimi

Cinsiyet değiştirmeye karar veren bireyler yeni cinsel kimlikleriyle uyumlu bir ses tonuna sahip olmaya büyük önem vermekte ve bunu arzu etmektedir. Fiziksel açıdan kusursuz şekilde tamamlanan bu değişim ses tonuna yapılacak müdahale ile desteklenmez ise kişi süreç sonunda hayal ettiği mutluluğa ulaşamamaktadır.

Ses Estetiği ameliyatları ve Ses Değişimi operasyonları cinsiyet değişimi sürecinde büyük rol oynamaktadır. Bu uygulamalar sayesinde cinsiyet değişimi sonrası bireyin yaşına, fiziksel yapısına ve cinsel kimliğine uyumlu bir ses tonuna sahip olması sağlanmaktadır.

Ses Değişimi Ameliyatları ile kadından erkeğe gerçekleşen bir cinsiyet değişiminde bireyin daha kalın ve erkeksi bir ses tonuna sahip olması, erkekten kadına gerçekleşen bir cinsiyet değişiminde ise daha kadınsı, ince ve çekici bir ses tonuna sahip olması hedeflenmektedir.

Ses Estetiği operasyonları sonucunda kişilerin sosyal yaşamlarında, iş hayatlarında ve duygusal ilişkilerinde ses tonları nedeniyle özgüven kaybı yaşamamaları ve mutlu olmaları sağlanmaktadır. Tedavi süreci uzman doktorun gerekli gördüğü durumlarda Ses Terapisi ile desteklenerek başarı oranı artırılmaktadır.

Ses Estetiği Ameliyatı Riskleri

Alanında uzman doktorlar tarafından uygun klinik şartlarda gerçekleştirilen Ses Estetiği veya Ses Değişimi Ameliyatları sonrası hastanın konuşamaması ya da sesini kaybetmesi söz konusu değildir. Fakay diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi ses estetiği ameliyatları sonrasında da bir iyileşme süreci olmaktadır. Bu süreçte seste hafif değişimlerin ve kısılmaların olması doğaldır. Ses tellerinde ödeme bağlı olaraak gelişen bu problemler geçtikten ve dikişler tamamen iyileştikten sonra arzu dilen ses tonuna ulaşılmaktadır. Hastanın bu durumun farkında olması ve iyileşme süresi sonunda istediği ses tonuna sahip olacağını bilmesi sürecin daha kolay geçmesini sağlamaktadır. Boyundan yapılan kesinin izi ise genellikle aylar içerisinde kaybolmaktadır.

Ses Estetiği Fiyatları

İnsanlar seslerinin farklı nedenlerle yaşları, cinsiyetleri, fiziksel yapıları ve kişilikleri ile kıyaslandığında uyumlu bir tonda olmaması sebebiyle sosyal hayatlarında ve iş yaşantılarında ciddi problemlere maruz kalmaktadır. Yaşadığı bu sorunları giderebilmek için bize ulaşan bireylerden en sık aldığımız soru Ses Estetiği Fiyatları 2023 yılında ne kadar olmaktadır.

Bilinmelidir ki sağlık alanında yapılan uygulamalarda kişi muayene edilmeden bir fiyat belirtmek doğru ve mümkün değildir. Ses Estetiği alanında uzman doktorumuz tarafından yapılacak muayene sonucunda tedavi süreci ve ücreti net olarak hastaya belirtilebilir.

Ses Estetiği Ameliyatı Fiyatları konusunda farklılık oluşmasına yol açan birçok faktör bulunmaktadır. Bu duruma yol açan faktörler arasında;

  • Kişinin genetik özellikleri ve yaşı,
  • Hastanın ses tonu ve genel yapısı arasında uyumsuzluğa neden olan problem türü,
  • Kişinin ses tellerinin yapısı ve durumu,
  • Hastaya uygulanacak Ses Estetiği yöntemi,
  • Tedaviyi gerçekleştirecek doktorun tecrübesi ve uygulama başarı oranı,

gösterilebilir.

Ses Estetiği Öncesi Sonrası

 

Yapmış olduğumuz diğer ses estetiği operasyonları ile ilgili örnek videoları Youtube sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Siz de farklı nedenlerle ses tonunuzun kişiliğiniz ile uyumlu olmadığını düşünüyorsanız Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir, Prof. Dr. A. Hakan BİRKENT tarafından gerçekleştirilecek Ses Estetiği Ameliyatı sonrası hayal ettiğiniz tarzda ve kişiliğinizle %100 uyumlu ses tonuna güvenli, konforlu ve hızlı bir tedavi süreciyle sahip olabilirsiniz.